Jdi na obsah Jdi na menu

Investiční životní pojištění na pranýři

8. 4. 2018

Zpráva z médií sděluje: „Finanční arbitr po několika letech řízení rozhodl o neplatnosti smlouvy investičního životního pojištění. Podle odhadů expertů se verdikt týká stovek tisíc pojistných smluv sjednaných zejména v letech 2005 až 2013. Příslušná pojišťovna se však ohrazuje, že se rozhodnutí vztahuje jen na konkrétní smlouvy a není ho možné brát plošně na všechny produkty investičního životního pojištění.“

Tiskový mluvčí pojišťovny pochopitelně nemá na vybranou. Jeho vyjádření jsou manifestací úsloví „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!“. Jak je tomu ale doopravdy?

Z hlediska pojišťoven to vypadá na hodně nemilou situaci. IŽP bylo hitem minulých let, nosným pilířem pojišťovacího trhu. Objem prostředků v nich je obrovský. A zisk z těchto obchodů i provize zprostředkovatelům již byly vyplaceny. Přitom business case pojišťoven předpokládá dlouhodobé držení aktiv, kdy se postupným strháváním poplatků a podílem na výnosech pokryjí vynaložené výdaje. Jestliže dojde k předčasnému ukončení smlouvy z důvodů na straně klienta, pak veškeré náklady jdou za ním a jsou mu odečteny od takzvaného odkupného. Z hlediska korporací bezvadný obchod. Až do této chvíle, kdy finanční arbitr rozhodl. Prozatím v případě dvou pojišťoven, další však budou pravděpodobně následovat. Znovu se potvrzuje, že chamtivost se zkrátka nevyplácí. I když boží mlýny melou někdy zatraceně pomalu.  

Postižené instituce sice tvrdí, že se jedná o záležitost jedné izolované smlouvy, případně jen několika málo z nich. Být na jejich místě, mluvili byste stejně. Pokud totiž dojde na plošné rušení investiček, bude to pro pojišťovny znamenat miliardové ztráty. V případě některých kapitálově slabších firem cestu do konkurzu. Přičemž hromadné žaloby se už chystají, jak si můžete přečíst třeba tady: https://www.mesec.cz/clanky/chceme-zahltit-urady-aby-konecne-neco-delaly/

Co to však znamená pro běžného klienta? Na první pohled nic, je to přece problém těch pojišťoven. Na druhý ovšem záležitost vypadá docela jinak. Jednak jde o situaci prakticky všech pojišťoven, ohrožen je celý sektor. A každý máme nějakou pojistku, tudíž potřebujeme spíše stabilitu těchto ústavů. Shoří-li vám například dům v hodnotě šesti milionů, nebude vám moc platný příslib plnění někdy v budoucnu. Že se teď pohybujeme v oblasti báchorek a mýtů? Ani náhodou, podobné radosti prožívali klienti jedné moravské pojišťovny v ne tak vzdálené minulosti.

V čem vlastně spočívá chyba, které se pojišťovny dle arbitra dopustily? U jedné z nich sjednali ve smlouvě tak minimální pojistnou částku, že se jevila jen jako zástěrka pro investice. Tudíž nešlo o pojistnou smlouvu, za kterou byla vydávána. U té druhé pak nebyly transparentně uvedeny všechny poplatky. Z hlediska zákona to tak asi bude, i když se postižené společnosti rozhodly nechat verdikt arbitra ještě přezkoumat u soudu. Nicméně v obou případech se jedná o poněkud zástupný problém. Jako když Al Capone nemohl být odsouzen za všechny ty vraždy, protože se nenašel žádný svědek ochotný vypovídat. Tak ho dostali do Alcatrazu na daňové delikty.

Skutečný morální lapsus a vlastně podvod tkví v tom, že pojišťovny v rámci investičního pojištění účtují poplatky za neexistující službu. Jak je to možné? Velmi jednoduše!

Jestliže investujete prostřednictvím otevřených podílových fondů, platíte za to v zásadě dva druhy poplatků: vstupní, případně výstupní poplatky, a dále management fee a další poplatky spojené s obchodováním, které jsou souhrnně vyjádřeny v ukazateli TER (total expense ratio). Vstupním poplatkem odměňujete prodavače, který daný produkt zprostředkuje. Jeho úkolem je vyhodnotit vaši osobní situaci a rizikový profil a doporučit vhodnou investici. Pochopitelně nabídne takové řešení, které má již předvídavě připraveno ve svém kufříku. Což samozřejmě ne vždy musí být špatně. Jsou dobří i špatní poradci, jak už to tak bývá. A je na vás, abyste si vybrali raději toho lepšího. Zde je tedy služba poskytnuta a prodejce odměněn. Zákon 254/2014 Sb. o podnikání na kapitálových trzích, jehož novela vstoupila v platnost 3.1.2018, stanoví, že poradce je povinen klienta o výši této odměny informovat. Vstupní poplatek ostatně nehraje až tak dramatickou roli, neboť je jednorázový a jeho vliv časem slábne. Například 4% na desetiletém horizontu znamenají snížení výnosu o cca 0,4% p.a. Mnohem závažnější je zmíněné TER, které zatěžuje daný podílový fond. Sníží totiž výkonnost vaší investice každoročně. Pokud třeba akciový trh dlouhodobě v průměru přináší 8% p.a. a váš fond má 2% TER, pak váš průměrný roční výnos je 6%. Což je o 25% méně, než dává trh. Ovšem je to opět poplatek za nějakou službu: výběr titulů do portfolia, jejich nákupy a prodeje, a další činnosti spojené s řízením daného fondu. Obě tyto skupiny poplatků na úrovni fondů tedy mají své opodstatnění, i když je pochopitelně lepší, jsou-li co nejmenší.  

Jakmile jste se však rozhodli, či spíš nechali se přesvědčit, že si sjednáte IŽP, protože to je přece „takové to lepší spoření“, je tu ještě jeden poplatek navíc. Který si naúčtuje pojišťovna čistě jen proto, že pro sjednání smlouvy byl použit papír s jinou hlavičkou. Místo aby vaše peníze šly rovnou do vybraných podílových fondů, pošlete je tam oklikou. Zatímco na trhu jsou k dispozici tisíce různých fondů, váš výběr je zúžen jen na několik málo, které jsou spřátelené s danou pojišťovnou. A za to omezení si ještě připlatíte! Kolik? Systém poplatků je tak spletitý, možná záměrně, že si budete muset udělat analýzu u každého konkrétního případu. Článek Petra Syrového uveřejněný na stránkách www.kfp.cz vám ukáže Jak se vyznat v poplatcích IŽP.pdf

Velmi nahrubo lze odhadnout, že uvedenou anabází přes pojišťovnu se zvednou náklady vaší investice o cca 80% TER daného fondu. Což by srazilo výkonnost dříve uváděného akciového portfolia o 3,6% p.a., tedy na nějakých 4,4% p.a.

vynosnost-dle---p.a..pngRozdíl ve výnosech můžete vidět na diagramu. Při vkladu jednoho milionu korun na dvacetiletém období bude při zhodnocení 4% p.a. výsledek cca 2 200 000 Kč, při 6% p.a. cca 3 200 000 Kč. Což je o 1 000 000 Kč či o 45% více. Na třicetiletém horizontu bude rozdíl 2 500 000 Kč neboli o 77% více. To znamená, že roční výnos a vliv nákladů na něj je zásadní prvek celkové úspěšnosti investice!

Bráno z hlediska výnosu je tedy IŽP pěkný propadák. Čistě jako investice znamená holý nesmysl. Kupodivu však může někdy být rozumné si je sjednat. Řada pojišťoven totiž poskytuje v jeho rámci slevu na pojistném za rizika. Nejprve je však nutno pečlivě vyhodnotit, zda se daná kombinace vyplatí. Když vám slevy na pojistném za rizika vykompenzují ztrátu na investicích, směle do toho. Více se dočtete v článku Daniela Táchy Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává (https://finance.idnes.cz/rizikove-zivotni-pojisteni-investicni-zivotni-pojisteni-porovnani-priklady-1ye-/poj.aspx?c=A180226_160447_poj_sov), který byl uveřejněn na iDnes.cz/Finance.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář