Jdi na obsah Jdi na menu

Mezi Scyllou a Charybdou

3. 8. 2018

Denně vídáme a slýcháme v médiích prohlášení politiků, jak to či ono pro občany zařídí. Díky dlouholeté vládě jedné strany se u nás vžilo, že novodobá vrchnost pečuje o své stádečko ovcí, jež se jí pak odvděčí poslušností a pilnou prací. Což je směšné a děsivé zároveň. Přestože se model centralizovaného řízení historicky zdiskreditoval, stále má pro mnoho politiků a jejich voličů nenápadný půvab. Spojené státy a Evropskou unii nevyjímaje.

Jedné oblasti se však nositelé společenského dobra vyhýbají, jak mohou. A tou je situace v nastavení penzijního systému. Tu a tam na jeho neudržitelnost někdo upozorní, jak se můžete dočíst třeba v článku Vladimíra Pikory https://www.reflex.cz/clanek/komentare/88699/vladimir-pikora-duchodova-bomba-v-cesku-tika-a-oecd-radi.html. Jinak ale ticho po pěšině. Ostatně není divu. Kdokoli se pokusí s tím balvanem pohnout, může s jistotou očekávat, že na něj vyjede pořádné klubko hadů. Dokonce i vládce samoděržaví narazil při pokusu alespoň minimálně upravit kolabující systém: https://seekingalpha.com/article/4193626-even-autocrat-can-reform-retirement-podcast?ifp=0

Odpovědnost za osobní situaci, tedy i tu finanční, však nese každý sám. I kdyby se vám takzvané elity snažily tisíckrát namluvit opak. S čím tedy můžeme počítat a jak bychom se měli zařídit?

  1. Náhradový poměr je v Česku kolem 50% mediánu mezd, průměrný důchod kolem 12 500 Kč. Vzhledem k aktuálnímu podfinancování systému a výhledu demografického vývoje se zřejmě bude spíše snižovat. Například by vlády mohly přistoupit k ukončení valorizace, čímž by se kupní síla dávek postupně zmenšovala o inflaci; případně valorizace nebude dosahovat tempa inflace a pokles se odehraje pozvolněji.
  2. Věk odchodu do důchodu bude během krátké doby 65 let. Jeho hranice by však mohla být posunována až do 75 let. Někteří z nás tedy radosti penze nikdy neochutnají, jiní si jí užijí jen chvilku.
  3. Doplňkové penzijní spoření pracuje s investicemi do podílových fondů. Jejich nákladovost je ze zákona omezena, což je dobré pro investory. Nicméně nabídka umístění aktiv se jeví v současné době problematická (viz dále).

Z uvedeného vyplývá, že k zajištění současného i budoucího finančního zdraví je nezbytná vlastní investiční aktivita. A zde se ocitáme v nebezpečné úžině, jejíž nástrahy mohou být pro naše peníze fatální.

Na jedné straně číhá nákladovost otevřených podílových fondů, která již byla diskutována v článku https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/clanky-a-analyzy/nesnaze-bezneho-investora.html. Průměrné TER kolem 2% p.a. způsobí snížení výkonnosti investic zhruba o čtvrtinu. Což znamená, že k vytvoření dostatečného kapitálového polštáře budete potřebovat více vlastních prostředků nebo delší čas.

Mnohem děsivější obluda však začíná ukazovat hlavu pod hladinou uměle zklidněnou olejem likvidity nalitým z věder centrálních bank. Její jméno zní Bublina finančních aktiv. Podrobnou analýzu Jesse Colomba si můžete prostudovat v přílohách toho článku: Majetek domácností je bublina 1Majetek domácností je bublina 2

income-inequality.pngStandardní investiční poradenství pracuje s axiomem neustálého růstu trhu akcií a obligací. To může být pravda na skutečně dlouhém období, jenže pokud by se v současné době jednalo o konec velkého dluhového cyklu, u následného růstu už bychom nemuseli být (aktuální velký dluhový cyklus již trvá cca 90 let, stejně jako vývoj příjmové nerovnosti). Neboť jak pravil J.M.Keynes: „Na dlouhém období jsme všichni mrtví“.

Z těchto důvodů je tradiční investiční strategie poněkud pochybná a je třeba ji modifikovat jednak zahrnutím většího podílu reálných aktiv a rovněž vyšší váhou hotovosti. Ta bude připravena k investování ve chvíli, kdy dojde k nevyhnutelnému resetu systému a ceny akcií i dluhopisů se dostanou na úrovně oprávněné skutečným stavem ekonomiky.

Kam však hotovost nyní umístit? S přihlédnutím k neradostnému stavu bankovního sektoru obecně a jihoevropského regionu zvláště, kdy případná nákaza se díky vzájemné provázanosti těchto ústavů rozšíří neobyčejně rychle na celou eurozónu, to je otázka vskutku za všechny peníze…

 

Náhledy fotografií ze složky Mezi Scyllou a Charybdou

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář