Jdi na obsah Jdi na menu

Permanentní transfuze

14. 7. 2019

Je-li organizmus v ohrožení vlivem ztráty značného množství krve, nutno dodat životodárnou tekutinu zvenčí. Pokud bychom však pumpovali krev i po dosažení její normální hladiny v těle, za nějaký čas dojde k oslabení srdeční stěny a nevratnému poškození celého systému.

Jen úplně pomatený doktor by něco takového svému pacientovi prováděl. Ovšem lidem údajně bdícím nad finančním zdravím společnosti to divné vůbec nepřijde. Evropská i japonská centrální banka jsou toho příkladem. Pokud se týká FEDu, nad jeho postupem zůstává také rozum stát.

Podle posledních čísel se americká nezaměstnanost snížila:

nezamestnanost.png

Inflace v USA naopak vzrostla:

inflace.png

Za těchto okolností bychom očekávali zvýšení úrokových sazeb, nebo alespoň jejich stagnaci. Namísto toho v úterý při slyšení na půdě Kongresu vyjádřil Jerome Powell tendenci FEDu ke snížení, přičemž analytici očekávají pokles o 0,25% až 0,5% nejpozději příští měsíc. A další pak na podzim.

Podle slov politiků a mainstreamových ekonomických médií je americké hospodářství v pohodě a jede na plný výkon. Proč tedy transfuze do zdravého organizmu? Co ví FED a my ne?

Na objasnění těchto otázek si ještě nějaký čas počkáme, už nyní je zjevné, že něco není za velkou louží v pořádku. Mezitím má Evropa svých starostí dost. Po propadu v roce 2018 se její akciový trh nevzpamatoval jako ten americký a nyní se nachází na rozcestí.

1.png

Na diagramu vidíme trojúhelníkovou formaci, k jejímuž proražení může dojít oběma směry. Nicméně hospodářská situace v rozvinutých evropských ekonomikách naznačuje spíše další pokles podle sestupné trendové čáry.

Levných akcií bude rozhodně zapotřebí. Jak diskutováno v článku https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/clanky-a-analyzy/mezi-scyllou-a-charybdou.html, vláda řeší svůj problém s financováním penzí postupným snižováním dávek prostřednictvím inflace. Náhradový poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě poklesl za posledních 10 let z 43% na 37% (viz https://pravyprostor.cz/duchody-zase-relativne-klesnou/ ). A ze zřejmých důvodů (podfinancování systému, neochota politiků problém koncepčně řešit) se bude dále snižovat. Z čehož plyne jasný imperativ: je třeba se o svou nadcházející penzi postarat! Stát v budoucnu jistě něco přispěje, spoléhat na něj výhradně se jeví jako bláznovství.

Penzijní fondy situaci nezlepší, o čemž byl minulý článek https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/clanky-a-analyzy/dlouhodobe-lzi-o-dlouhodobych-vynosech.html a také Lukáš Kovanda zveřejnil obdobný názor na serveru Lidových novin: https://www.lidovky.cz/nazory/kovanda-drahe-byty-a-zadne-uroky-ekonomika-vazne-v-pasti-dluhu.A190712_141800_ln_nazory_vlh.

Únik ze zmíněné pasti musí být nutně individuální. Žádný altruistický politik ani geniální ekonom nedokáže zajistit plošnou nápravu pokřiveného systému. Ten se opraví sám, až potlačování tržních mechanizmů narazí na své limity. Reset přinese řadu problémů a rozpad mnohých hodnot. Zároveň však i spoustu příležitostí pro ty, kteří budou schopni jich využít.

Přípravné práce je však zapotřebí provést již nyní. V opačném případě se jednoho rána můžeme probudit do zcela odlišné finanční reality, která nemusí být úplně příjemná. Více o tom video https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/videa-a-podcasty/if-db-fails-it-will-collapse-the-global-economy-.html a analýza SAXO Bank https://moneymag.cz/amp/ekonomika/12805-chysta-se-poradna-boure-ktera-zvedne-vlnu-inflace. Řečeno slovy Lynette Zang, analytičky ITM trading: „Raději o pět let dříve, než o den později!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář