Jdi na obsah Jdi na menu

Tentokrát je to jiné

4. 11. 2018

„This time is different“ můžeme slyšet z úst mnoha analytiků a ekonomických komentátorů v souvislosti s vývojem kapitálových trhů. Mají tím na mysli, že díky moudrým zásahům centrálních bank, zejména FEDu, nás čekají již jen světlé zítřky. Možná s lehkými korekcemi, jako je ta právě probíhající.

Zní vám to povědomě? Třeba jako „poručíme větru, dešti“? Z nedávné historie víme, že to moc nefungovalo a nakonec se celý koncept rozpadl. Zdá se ale, že tentokrát to bude opravdu jiné. Odlišné od situací, v nichž se finanční aktiva pohybovala posledních sedmdesát let. Blížíme se nezadržitelně ke konci velkého dluhového cyklu, jehož mechanismus si můžete prohlédnout na animaci "Jak funguje ekonomický stroj"  https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0&t=101s .

Můžeme tedy očekávat nejen běžnou krizi patřící ke zdravému ekonomickému vývoji, nýbrž strukturální problém spojený se změnou měnového systému. Co se při takovém pohybu historicky dělo ukazují další díly seriálu „Skrytá tajemství peněz“ Mika Maloneyho: https://www.youtube.com/watch?v=OuOcnGAv4oo, https://www.youtube.com/watch?v=fiCKf7hfagk.

Po investory jsou klíčové dvě otázky:

  1. Jak se v takové situaci budou chovat investiční aktiva, především akcie a dluhopisy?
  2. Kdy tento velký globální reset vypukne?

return-forecast.pngOdpověď na první otázku je jednoduchá: nebude to nic moc. Odhady výkonnosti pro příštích sedm let vidíte v tabulce. Ovšem s očekávanou změnou finančního systému se často pojí hyperinflace, což znamená, že může být mnohem, mnohem hůř. Standardní model, s nímž operuje valná většina finančních poradců, totiž balancování akcií a dluhopisů dle investičního horizontu a rizikové tolerance, zjevně za daných okolností nebude nijak zvlášť úspěšný.

Druhá otázka je komplikovanější. Velké změny probíhají nejprve pomalu a postupně, takřka nepozorovaně. Až do okamžiku, kdy naberou dramatický spád. Ray Dalio odhaduje, že se nacházíme, řečeno sportovní terminologií, v sedmé směně, viz: https://www.youtube.com/watch?v=5C43i3yclec. Baseballové utkání trvá nejdéle devět směn, pokud neskončí dříve díky jednoznačnému rozdílu ve skóre. Ray zde vlastně říká „dávám bolševikovi rok, maximálně dva…“ Za povšimnutí však stojí i další myšlenky z tohoto rozhovoru, jako jsou úvahy nad rozdělením bohatství ve společnosti, problém vzdělání, geopolitická situace s rozmachem populismu a další postřehy.

K podrobnějšímu studiu dvě analýzy uveřejněné na portále Seeking Alpha:

8 ukazatelů hlásí krach, jak jej časovat

Nerozumná hojnost

 

Náhledy fotografií ze složky Tentokrát je to jiné

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář