Jdi na obsah Jdi na menu

Inflace

16. 8. 2022

Inflace

Slovo, které dnes více než cokoli jiného hýbe světem, českou kotlinu nevyjímaje.

Výraz pochází z latinského inflare, což znamená „nafukovat“. Popis a souvislosti naleznete zde: https://www.investopedia.com/terms/i/inflation.asp. Pro začátek si projděme pojmy, s nimiž se můžeme setkat v článcích a studiích zabývajících se tímto jevem:

  • Inflace = zvyšovaní cen zboží a služeb
  • Deflace = snižovaní cen zboží a služeb
  • Disinflace = ceny se stále zvyšují, avšak nižším tempem oproti minulým obdobím
  • Hyperinflace = velmi vysoký růst cen, v řádu stovek procent ročně; způsobuje těžkou devastaci ekonomického prostředí
  • Stagflace = vysoká inflace se současným zpomalením ekonomiky

Příčiny inflace jsou předmětem sporů mezi různými ekonomickými školami. Podle laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana inflace je vždy a všude monetární jev. Inflace je choroba, velmi často smrtelná. Choroba, která dokáže zničit společnost. Jeho přednášku na dané téma si můžete poslechnout tady: https://www.youtube.com/watch?v=B_nGEj8wIP0.

Mnoho ekonomů, často spjatých s establishmentem, tvrdí, že deflace je pro ekonomiku nezdravá. Význačný český národohospodář Karel Engliš (https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Engli%C5%A1) však argumentuje, že je třeba rozlišovat mezi dobrou a špatnou deflací. Špatná je ta, která vzniká ochlazením ekonomiky. Důsledkem je nedostatek kupní síly, a tedy poptávky po zboží, což si vynutí pokles cen. Naopak dobrá deflace způsobuje snižování cenové hladiny díky technologickému pokroku a zvyšování produktivity. Příkladem může být výpočetní technika, která ve svých počátcích byla nesmírně drahá, výkon nízký a prostorové nároky ohromné. Nyní se vám vejde do kapsy zařízení tisíckrát výkonnější, s velkým množství simultánně procesovaných funkcí, a přitom za zlomek tehdejší ceny.

Proč tedy prožíváme periodická období dramatického nárůstu cen místo abychom se těšili neustálému zlevňování zboží a služeb díky technickým inovacím? Podle Friedmana jsou jednoznačným viníkem vlády jednotlivých zemí. Jeho závěry potvrzuje i Ray Dalio (viz https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/videa-a-podcasty/how-the-economic-machine-works-by-ray-dalio.html). Jak jsme si ukázali v minulém článku, na počátku řetězce událostí vedoucího k vysoké inflaci je rozhodnutí vlády utratit více peněz, než vybere na daních. Prostřednictvím triku s vládními dluhopisy a v součinnosti s centrální bankou „vytiskne“ oběživo, které je pak multiplikováno v komerčních bankách. Pokud by byly tyto „nové“ peníze použity k produktivním účelům a úvěry řádně splaceny, všechno je v pořádku. Namísto toho jsou získané prostředky využívány k různým pochybným populistickým nápadům, jejichž ekonomická oprávněnost je podezřelá. Jako třeba nyní, kdy společně ruku v ruce pod prapory zelené revoluce pochodujeme do hospodářské katastrofy.  

Jak jsou na tom jednotlivé státy s tiskem peněz a z toho vyplývající inflací? clipboard-1.jpg

https://tradingeconomics.com/matrix

Přeborníkem je dlouhodobě Zimbabwe, následováno v těsném závěsu Libanonem a dalšími hyperiflačními rekordmany. Srí Lanka je technicky v krachu a žádá o pomoc IMF, Argentina do něj už poněkolikáté míří; Turecko se zmítá v hrozivých problémech díky rapidní devalvaci liry a kapitolou samou o sobě je Kuba, jejíž komunisty zdevastovaná ekonomika jakžtakž přežívala jen díky Rusku, jenže to má dnes úplně jiné starosti…

A co na to Češi? Czech Republic Inflation Rate

https://tradingeconomics.com/czech-republic/inflation-cpi

Míra inflace se šplhá ke dvaceti procentům, a to nás čeká ještě na podzim pravděpodobně další kolo zdražení energií. Pokud má pravdu Friedman, pak důvodem by bylo utrácení vlády nad poměry. Czech Republic Government Budget

https://tradingeconomics.com/czech-republic/government-budget

A opravdu, kromě období 2016 – 2019 je vládní rozpočet neustále záporný. Viník přistižen! Výmluvy na import inflace zvenčí neobstojí, domácí podmínky byly připraveny dávno předtím, než lavinu odpálila rozbuška nedostatku surovin v důsledku války.

Jak vypadá situace s rozpočtem v Eurozóně? Euro Area Government Budgethttps://tradingeconomics.com/euro-area/government-budget

Panečku, patřit tak do téhle partičky, to by bylo něco! Jak pravil polní kurát Otto Katz, „to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.“ Záhadou zůstává, která individua mdlého rozumu jsou stále ještě ochotna těmto borcům poskytovat peníze na deset let s úrokem 1,67% p.a. při aktuální inflaci 8,9% ročně. clipboard-2.jpghttps://ycharts.com/indicators/10year_eurozone_central_government_bond_par_yield_curve

Euro Area Inflation Rate

https://tradingeconomics.com/euro-area/inflation-cpi

Joseph Heller ve svém románu Good as Gold (v českém překladu Gold za všechny peníze) uvádí poněkud komickou postavu jistého kongresmana. Ten si během celé své dlouholeté politické kariéry vystačil s jediným sloganem, který opakoval pořád dokola: „Vyrovnejte rozpočet!“ Zdá se, že bychom pár takových politiků zrovna teď dost nutně potřebovali…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář