Jdi na obsah Jdi na menu

Lehmani, a co dál…?

24. 9. 2018

Uplynulo deset let od počátku Velké deprese, či spíše od její první jasně viditelné manifestace. Stal se jí pád velké a tradiční investiční banky Lehman Brothers 15. září 2008. V následujícím překotném vývoji finančních trhů není jednoduché se orientovat, dokonce i s tak dlouhým odstupem. Jedním z důvodů je kouřová clona mainstreamových médií ve službách vlád a korporací. Neboť, podle trefného vyjádření automobilového magnáta Henryho Forda, „Kdyby lidé zjistili, jak funguje náš finanční systém, do rána máme revoluci!“

Analýzami a komentáři na dané téma se sdělovací prostředky jen hemží, za pozornost stojí:

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/89896/zacala-financni-krize-pred-10-lety-padem-banky-lehman-brothers-ani-nahodou-a-nepoucili-jsme-se.html

nebo

https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/skobrtnuti-ktere-zmenilo-svet-financni-krize-mela-za-nasledek-to-ze-chudi-zchudli-a-bohati-zbohatli.A180913_091304_firmy-trhy_ele

Čo bolo, bolo, dalo by se uzavřít v duchu majora Halušky, jde o to, co je teď. A co bude dál. Ovšem do budoucnosti těžko nahlédnut, nemajíce příhodnou křišťálovou kouli. Dnes řada ekonomických analytiků tvrdí, že krizi 2007 – 2008 předvídala. Těžko soudit, nejsou důkazy. Výjimkou je přednáška Petera Schiffa, kterou měl k hypotečním bankéřům 13.11.2006. Tedy zhruba rok před počátkem pádu trhů, k němuž došlo na podzim 2007. Poslechnout si ji můžete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=jj8rMwdQf6k&t=34s

Pozoruhodné je, že Peter více než rok dopředu předpověděl prasknutí hypoteční bubliny, krach Freddie Mac a Fannie Mae a následné zhroucení akciového trhu, ale především dokonale popsal příčiny nevyhnutelného vývoje. Včetně kritiky obchodní politiky Spojených států, která zneužívá statutu dolaru jakožto světové rezervní měny a prostřednictvím neustále se zvětšujícího dluhu pořádá pro sebe dosud nekončící oběd zdarma. Vydržíte-li do konce videocastu, je zajímavé sledovat argumentaci Schiffova oponenta prostřednictvím studií a statistik, které v té době vypadaly velmi optimisticky. Podobně jako dnes. Takže podle něj dojde jistě k nějaké korekci, které ovšem bude poměrně malá a nevýznamná. A na závěr Dr. Barry Asmus navrhuje sejít se znovu za rok a pak za další, aby si vyhodnotili, kdo měl tenkrát pravdu. Asi by si dnes dost drbal hlavu...

Ve svých současných vystoupeních Peter Schiff připouští, že se v jedné oblasti fatálně mýlil. Očekával, že při tomto velkém zemětřesení dojde k narovnání pokřivených cenových relací prasknutím bublin finančních aktiv. Podcenil úpornost, se kterou se vládnoucí elity drží svých global-cb-assets.pngmyšlenkových vzorců a krizi vzniklou záplavou levných peněz budou řešit ještě větší záplavou ještě levnějších peněz. Čímž zadělají na budoucí průšvih, proti kterému se ten minulý bude jevit jen jako lehká rozcvička.

A něco se chystá. Svědčí o tom například přesun významné části aktiv Warrena Buffeta do hotovosti. Nebo vyjádření šéfa JPMorganChase Jamieho Dimuna, který očekává negativní vývoj nejpozději v roce 2020. Hlavní investiční stratég téže banky Marko Kolanovic vidí pravděpodobný spouštěč budoucí krize v nastavení quantových obchodních modelů velkých hráčů na trhu, viz např. zde:

https://heisenbergreport.com/2018/09/04/no-marko-kolanovic-did-not-predict-the-apocalypse-today-but-he-did-describe-what-the-next-crisis-may-look-like/

Finanční krize může pro někoho znamenat pohromu, zatímco pro jiného velkou příležitost. Na většinu lidí však zpravidla dopadá negativně. A vzhledem k očekávaným rozměrům budoucího přenastavení světové ekonomiky jsou na místě obavy z důsledků nejen ve financích. O tom rozhovor Raye Dalia v televizi CNBC při příležitosti vydání jeho nové knihy:

https://www.youtube.com/watch?v=yJ2rN9JhLWE&feature=youtu.be

Největší riziko vidí věhlasný investor v ohromné nerovnováze rozložení bohatství a příjmů, velmi podobné, jako před vypuknutím Velké hospodářské krize 1929, a následném rozmachu populismu s extrémními důsledky (fašismus, komunismus).

Něco pozitivního na závěr: knížku Raye Dalia lze stáhnout v PDF zde

https://www.principles.com/big-debt-crises/

 

 

 

  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář