Jdi na obsah Jdi na menu

Otazníky nad situací (nejen) bankovního sektoru

26. 3. 2023

Je dobře, že lidé nerozumí bankovnímu a monetárnímu systému, jinak bychom tu do rána měli revoluci. (Henry Ford, 1922).

Po patnácti letech relativního klidu se znovu rozvířily stojaté vody finančních institucí. Pod nudně pokojnou hladinou se však dlouho odehrávala mnohá dramata a prapodivná monstra ještě stále číhají v hloubce.

Ze zpráv, analýz a komentářů v médiích už víme, k čemu došlo. První vlaštovkou byla v USA Silicon Valley Bank současně se Silvergate Bank, pak následovala Signature Bank, aby se problémy přelily do Evropy a za oběť padla Credit Suisse. Technické příčiny pádu každé z nich se poněkud liší, společným jmenovatelem bylo utahování měnové politiky po přechozím nekonečně dlouhém období monetární hojnosti (viz https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/videa-a-podcasty/age-of-easy-money.html). Pro investory je nyní užitečné uvědomit si významné faktory vedoucí ke krizím a také ty, které provázejí jejich „řešení“.

SVB se specializovala na bankovní služby pro venture kapitál, neboli financování startupů. Mezi klienty banky v roce 2022 podle SVB patřilo 44 % všech venture startupů ve Spojených státech. Příkladem mohou být firmy jako Roku, Circle, BlockFi, Roblox, Rocket Lab a další. Jinými slovy, půjčený kapitál banky patřil mezi ty rizikovější a její model nesl úspěch v době nízkých úrokových sazeb. Velkou část aktiv SVB totiž tvořily vládní dluhopisy Spojených států s dlouhou durací, které byly nakoupeny ještě před tím, než Fed začal zvedat úrokové sazby. Vlivem vyšších sazeb a inflace se ovšem cena těchto dluhopisů ostře propadla, čímž se násobně zmenšila i rozvaha samotné SVB. Kvůli nedávnému tlaku na výběr hotovosti pak byla SVB nucena ve středu prodat všechny tyto dluhopisy a realizovat tak obrovskou ztrátu 1,8 miliardy dolarů (bezmála 40 miliard Kč). Následně také oznámila, že plánuje navýšit vlastní kapitál o víc než 2,2 miliardy dolarů (asi 49 miliard Kč), aby byla schopna obsloužit klienty. A to prodejem vlastních akcií. Den nato se ale ukázalo, že SVB pro toto financování nedokázala najít kupce. To už její akcionáři nedokázali strávit. Akcie SVB se v reakci propadly o šedesát procent během středy a čtvrtka a o dalších šedesát procent v předobchodní fázi předtím, než bylo obchodování s akciemi v pátek zastaveno americkým regulátorem. Jedná se tak o největší krach bankovní instituce od roku 2008.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/440791-pad-silicon-valley-bank-jak-cist-krach-jedne-z-top-bank-a-je-na-miste-panika

clipboard-1.jpg

https://finance.yahoo.com/chart/SIVB

Důležité poznatky:

  • Bance selhalo řízení rizik, zejména co se týká vlivu zvýšení úrokových sazeb na cenu dluhopisů, jejichž podíl na celkových aktivech se blížil 50%; = bylo by možná dobré se zamyslet nad dluhopisy v osobním portfoliu…
  • Klienti mají v USA pojištěny vklady v bankách do výše $ 250 000 (u nás do 100 000 €); nicméně FDIC (u nás Fond pojištění vkladů) ve spolupráci s vládní administrativou rozhodl, že všechny vklady budou plně kryty = pravidla se vyhlašují, ale stejně neplatí; a kdo to zaplatí…?

 

Pokud jde o Credit Suisse, tato banka měla na kontě řadu hříchů z minulosti. Finanční ztrátu a různé skandály by trh ještě se skřípěním zubů dokázal tolerovat, ale zpráva o „podstatných slabostech“ ve finančních výkazech byla příliš. Tím spíš, že následovala necelý týden po pádu SVB. Reakce švýcarských úřadů byla stejně rychlá jako reakce americké centrální banky a FDIC (Federální korporace pro pojištění vkladů). Švýcarská národní banka poskytla nouzový úvěr v hodnotě 54 miliard dolarů (1,18 bilionu korun). A když ani tohle nestačilo, vláda dokázala přes víkend dohodnout převzetí banky konkurenční Union Bank of Switzerland (UBS). Akvizice byla provedena za výprodejovou cenu, a i přesto akcie UBS v pondělí ráno padaly. Poté si to ovšem trh rozmyslel a akcie UBS dokázaly odmazat většinu ztrát od počátku března.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/441062-chaos-amaterismus-a-ignoranstvi-nova-bankovni-krize-se-zapise-do-ucebnic

Důležité poznatky:

clipboard-2.jpg

https://finance.yahoo.com/chart/CS

clipboard-3.jpg

https://finance.yahoo.com/chart/UBS

Podrobnější analýzu ohledně Credit Suisse si můžete vyslechnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=hV0gpO1B6tU. Další pak v sekci Videa a podcasty: https://odhalene-finance.estranky.cz/clanky/videa-a-podcasty/.

 

 

 

 

  

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář