Jdi na obsah Jdi na menu

Analýza investic

K vytváření finančních rezerv je na trhu nabízena spousta produktů pro nejrůznější životní situace. Aby vám investice poskytovaly dobrou službu, je zapotřebí modelovat jejich strukturu nejen v souladu s vašimi záměry, ale rovněž s ohledem na současné dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Rozumným východiskem je zpracování analýzy osobního investičního portfolia. Z ní se dozvíte o silných ifinance-2.jpg slabých stránkách vašich aktuálních finančních nástrojů, možných postupech při úpravách jejich vzájemných poměrů i způsobech realizace. Dobře zvolené složení portfolia vám pomůže dosáhnout osobních cílů rychleji a s menším úsilím. Také se vyhnete dvěma velkým rizikům současné doby, nebo je přinejmenším podstatně omezíte.

Druhým krokem je volba patřičných instrumentů a jejich začlenění do nastavené struktury. Pro určitou třídu aktiv je k dispozici mnoho vzájemně podobných nástrojů, v jejichž výkonnosti jsou však dramatické rozdíly. Posuďte sami:

Otevřený podílový fond zaměřený na akcie silných celosvětových firem má desetiletou výkonnost 151% a roční poplatek 2,34% z objemu aktiv. Oproti tomu ETF (fond obchodovaný na burze) se zkratkou DIA, jehož hodnota odráží index Dow Jones Industrial Average (tedy právě 30 těchto silných celosvětových značek, známých také jako blue chips) vykazuje nárůst hodnoty během stejných deseti let 300%, přičemž roční poplatek činí 0,16% z objemu aktiv. V prvním případě měl investor při vkladu 1 000 000 Kč výnos cca 1 510 000 Kč, kdežto ve druhém cca 3 000 000 Kč. Navíc zaplatil při nákupu OPF vstupní poplatek 40 000 Kč (4% z vkladu), volbou ETF vynaložil jen zhruba 450 Kč (poplatek cca $ 10 při nákupu i prodeji; to platí u českých brokerů, v zahraničí lze mít účet i bez poplatků za obchod).

Nákladovost těchto dvou modelů s vlastními hodnotami investic si můžete porovnat zde: Náklady

Aktuální analýzu trhu si můžete stáhnout zde: Analýza trhu 202210.pptx

Chcete-li se dozvědět víc, zašlete svůj požadavek na e-mail passby666@gmail.com. Služba je zcela anonymní, nejsou zapotřebí žádné osobní údaje.

Disclaimer: Tato analýza je doplňkovou službou dle ZPKT Zákon č. 256/2004 Sb., Předpis č. 256/2004 Sb., Znění od 1. 10. 2021, §4., odst. (3), písm. d). V žádném ohledu není radou či doporučením pro nákup nebo prodej konkrétního finančního či investičního nástroje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář